Loading

Prof. Dr.

Uğur SOY

Teknoloji Fakültesi

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

İletişim

ugursoy@subu.edu.tr

+90 (264) 616 02 61

Sosyal Hesaplar

Özgeçmiş

Prof. Dr. Uğur Soy, 1979 yılında Sakarya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sakarya’da tamamlandı. Sakarya Üniversitesinde sırasıyla 2001 yılında lisans, 2005 yılında yüksek lisans ve 2009 yılında doktora programlarından mezun oldu.

2001 yılında, Sakarya Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

2005 yılında, “Bilgisayar destekli modelleme yardımıyla Al2024-T3 alaşımlı plakanın kompozit yama ile yapıştırmalı tamiri” başlıklı çalışmasıyla yüksek lisans tezini tamamladı.

2005 yılında, ilk sözlü bildirisini  İspanya’nın Alicante şehrinde düzenlenen “International Conference on Computational and Mathematical Methods in Science and Engineering” uluslararası konferansında sundu.

2006 yılında, Almanya’nın Ludwigshafen şehrinde bulunan “Handwerkskammer der Pfalz Berufsbildungs- und Technologiezentrum”da uygulanan Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Mesleki Hareketlilik projesinde kaynak teknolojileri eğitim faaliyetlerine katıldı. Aynı dönem DVS German Welding Society’nin düzenlemiş olduğu teorik ve uygulamalı sınavları kazanarak “Uluslararası Elektrik Ark ve Gazaltı Ark Kaynak” sertifikalarını aldı.

2007 yılında, İngiltere’de bulunan Portsmouth Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makina Mühendisliği bölümünde öğretim elemanı olarak çalıştı. Eş zamanlı olarak aynı üniversitede “Mechanical Behaviour of Materials (MBM)” araştırma grubunda görev aldı.

2009 yılında, “SiC/B4C takviyeli metal matriks kompozit üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi” başlıklı çalışmasıyla doktora tezini tamamladı ve “Bilim Doktoru” ünvanı aldı.

2009 yılında, İngiltere Spinnaker College’de yabancı dil eğitim programını tamamladı.

2010 yılında, Yrd. Doç. Dr. ünvanıyla Sakarya Üniversitesine öğretim üyesi olarak atandı.

2010 yılında, askerlik görevini Ağrı Doğubayazıt Tugay Komutanlığı ardından Iğdır Boralan 6. Hudut bölüğünde tamamladı.

2011 yılında, Sakarya Üniversitesi Yılın Bilim Ödünü’ne layık görüldü. Ödül, Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törenle dönemin Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı tarafından takdim edildi.

2012 yılında, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İDDMİB tarafından düzenlenen “Metalik Fikirler” proje yarışmasında, “Bor karbür takviyeli yerli kompozit zırh üretimi” projesiyle akademik kategoride Türkiye ikincisi oldu. Ödül, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen törenle dönemin Ekonomi Bakanı tarafından takdim edildi.

2014 yılında, “1000 Soruda Malzeme Bilimi” adındaki ulusal kitabı Değişim Yayın Evi aracılığı ile yayımlandı.

2014 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesinde düzenlenen doçentlik sınavını kazanarak Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK)  tarafından “Malzeme ve Metalurji Mühendisliği Doçenti” ünvanı verildi.

2015 yılında, Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) bünyesinde, “Ar-Ge ve İnovasyon Yönetimi”, “Kalite Kontrol Yönetimi”, “Proje Yönetimi” ve “Akademik Makale Yazımı” alanlarında örgün ve uzaktan eğitim sertifika programları düzenledi.

2015 yılında, Sakarya Üniversitesi Teknokent bünyesinde Ar-Ge, eğitim ve danışmanlık şirketini kurdu.

2015-2017 yılları arasında, “Bir sanal kaynak simülatörü”, “Metal talaş takviyeli polimer matriks kompozit malzeme ve üretim yöntemi”, Bir kompozit malzeme ve bunun üretim yöntemi” ve “Darbe sönümleyici kompozit panel” başlıklı buluşları ile Türk Patent Kurumu tarafından dört çalışması patent tescili aldı.

2018 yılında, üç yıl süresince yürüttüğü KOSGEB tarafından Ar-Ge ve İnovasyon destek programı kapsamında desteklenen “Nano Kil/SiC Seramik Köpük Yapılı Emisyon Azaltıcı Egzoz Filtre Geliştirilmesi” projesi 06.12.2018 tarih ve 2018-676-34 sayılı kurul kararıyla başarıyla tamamlandı.

2018-2021 yıllarında arasında, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde doçent olarak görev yaptı. 2021 yılında aynı bölümde Profesör oldu.

Avrupa Birliği, TÜBİTAK, KOSGEB ve üniversite destekli bir çok projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev aldı. Otuzdan fazla akademik yayın gerçekleştirdi. Çeşitli kurumlarda proje değerlendirme hakemliği yaptı. Metal Dünyası dergisinde “Malzeme Mühendisliği Editörü” olarak yer almaktadır.

Halen, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde profesör ünvanı ile öğretim üyesidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İLETİŞİM
E-posta: ugursoy@subu.edu.tr
E-posta: profdrugursoy@gmail.com
Instagram: instagram.com/profdrugursoy
Twitter: twitter.com/profdrugursoy
Facebook: facebook.com/profdrugursoy
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/u%C4%9Fur-soy-116863220/

AKADEMİK BAĞLANTILARI
ORCID: 0000-0002-3278-1986
YÖK Araştırmacı ID: 25493
Scopus Author ID: 6506862828